Czym są sprężarki i w jaki sposób działają?

Sprężarki to sprzęty, z jakimi napotykamy się niejednokrotnie. Są obecne w wielu zakładach industrialnych, i w każdym, szablonowym domu! Wentylator, lodówka lub odkurzacz… To tylko drobne przykłady. Nadrzędnym zadaniem przeciętnej sprężarki jest zwiększanie ciśnienia gazów. Czasem pożądany jest efekt wymuszenia przepływu medium. Jesteśmy w stanie również bez ograniczeń zmienić temperaturę oraz gęstość określonego czynnika. Jak dostrzega się, sprężarki są instrumentami zdolnymi do zmieniania jednej odmiany energii w drugą. Na wlocie do zasobnika dominuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Oznaczamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a później sprężone. Dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Ciśnienie na wylocie musi posiadać o wiele większą wartość, aniżeli atmosferyczne. Inaczej medium nie oswobodzi się ze zbiornika. Wybitnie istotnym detalem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów towarzyszą wielkie straty energii w postaci ciepła. Dlatego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym przypadku, dojdzie do przegrzania maszyny, a nawet jej zniszczenia! 

Opis technologiczny sprężarek

Misją sprężarki jest podniesienie ciśnienia określonego gazu. Taki wynik nazywamy sprężaniem. Gazy mają swobodną konstrukcję molekularną. Dlatego tak swobodnie przekształcić ich kształt oraz pojemność. Wymaga to jednak gigantycznych nakładów energii. Wykorzystuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz pozostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Tudzież wyeksploatowana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązująca obecność chłodnicy. Bez słusznego systemu chłodzenia, sprężarka niesłychanie prędko uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza maszyny gaz zostaje zassany. Tuż przy wlocie panuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego. Tudzież ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest bardzo wysokie. To właśnie dzięki temu czynnik jest ekspresowo przetłaczany na zewnątrz. Prócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje parę innych wyników. 

Następuje zmiana gęstości i temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają nadzwyczaj stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy monitorujemy uwalniane ciepło. 

Możliwe jest również wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator natęża ruch powietrza w określonym kierunku.

Zobacz także: pneumatyka

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *